Kurumsal

HALI BAKIMI

• Silkelemeyiniz (çırpmayınız), dövmeyiniz, güneşten koruyunuz.
• Kılavuzunda belirtilmedikçe yıkamayınız.
• Rutubetten koruyunuz.
• Ütülemeyiniz.
• Halınızı süpürmek için sadece elektrikli süpürge kullanınız.
• Halınızı evcil hayvanların tuvalet atıklarından koruyunuz, asit içeren atıklar halınızda kalıcı hasarlar yapabilir.
• Halınızın üzerinde oluşabilecek lekelere anında müdahale etmek lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır.
• Halı üzerine dökülen sıvı leke yapıcılarını zaman kaybetmeden havlu kağıt ile emdiriniz.
• Halı üzerine dökülen katı leke yapıcılarını zaman kaybetmeden bir kaşık yardımı ile alınız.
• Halınızın yüzeyinde leke kalmış ise halınıza uygulayacağınız leke çıkarıcıyı önce halınızın görünmeyen bir yerinde deneyin.
• Halınızda çamaşır suyu , deterjan , sirke ,…vb malzemeleri kesinlikle kullanmayınız.
• Şarap, çay, alkol, kimyasal maddeler ve benzeri lekeler için profesyonel yardım isteyiniz.
• Halınızı kesinlikle katlamayınız. Kullanmadığınız durumlarda rulo yapıp yatay olarak muhafaza ediniz.
• Zaman zaman halınızın üzerindeki ağır eşyaların yerlerini değiştirin veya halınızın yönünü değiştirin, eşya izlerini yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalayarak havalandırın.
• Halınızdan ilmik çekmeyin, çıkmış olan ilmikler var ise onları da halı yüzeyinden kesiniz.
• Halınız kullanılan malzemenin özelliklerine göre belli bir süre hav dökmesi normaldir.

LEKE ÇIKARMADA GENEL KURALLAR

• Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi takdirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.
• Leke çıkartmanın ana prensibi olabildiğince kirleticiyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olmalıdır. Dolayısıyla herhangi bir kimyasal madde uygulamasına başlamadan önce olabildiğince leke halıdan emilmelidir.
• Temizlik esnasında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.
• Halı üç boyutlu bir ürün olduğu için, ilk temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelecektir. Çünkü öncelikle çözünmüş leke kuru olan hav dibine doğru gidecek, kurumaya başladığında ise halı, dipten hav kısmına doğru kuruduğu için leke yeniden yüzeyde belirecektir. Dolayısıyla leke çıkartma işlemi bir veya birkaç kere tekrarlanmalıdır.
• Leke çıkartma işleminde eğer halı şampuan kullanılıyorsa mutlaka sadece şampuanın köpüğü kullanılmalıdır. Asla şampuan sıvısı veya su kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddelerde kirletici görevi yapacaktır.
• Leke silinirken lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyiniz. Leke çıkartma işleminin başarısı için dağılmadan temizlenmesi çok önemlidir.
• Leke çıkartmak için asla çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının hem havına hem de dokusuna zarar vererek halının çürümesine ve renklerinin solmasına neden olacaktır.
• Eğer leke çıkartmak için tavsiye edilen malzemelerden farklı bir kimyasal kullanılacaksa Leke çıkarmada kullanacağınız kimyasal maddeyi öncelikle halının nispeten görünmeyen bir bölgesinde deneyerek halının rengine ve dokusuna zarar vermediğinden emin olunuz.

SENTETİK ELYAFLAR

- POLYESTER, POLİAMİD, POLİPROPİLEN VE ELASTAN LİFLERİNİN TEKSTİL ÖZELLİKLERİ
Liflerin belli başlı genel özelliklerinin bilinmesi, bu liflerden üretilen, iplik, kumaş ya da tekstil ürünlerinin üretim ve kullanım sırasındaki davranışlarının anlaşılmasına ve bilinçli üretim / kullanıma büyük oranda yardımcı olur. Günlük kullanım ve oda şartları(20 C sıcaklık ve %65 izafi ne) altında bu liflerin belli başlı özellikleri aşağıda tablo halinde verilmektedir.
Poliester Poliamid 6 Poliamid 6.6 Polipropilen Elastan
Özgül Mukavemet N/tex 0.35 – 0.53 0.4 - 07 0.4 - 07 0.44 – 0.79 0.05 – 0.14
Kopma uzaması % 15 - 30 15 - 30 15 - 30 15 - 30 400 – 720
Elastiklik Modülü N/tex 7.9 3.5 3.6 2.6 – 4.0 0.0071
Rutubet alma oranı % 0.4 4.0 – 4.5 4.0 – 4.5 0 0
Yoğunluk g/cm³ 1.36 – 1.38 1.14 1.14 0.90 – 0.92 1.15 – 1.18
Camsı Geçiş Sıcaklığı ºC 80 - 100 80 – 85 90 - 95 (-10) (-60) – 20
Erime sıcaklığı ºC 250 - 260 215 - 220 255 – 260 160 - 175 230

- POLYESTER
Yüksek özgül ağırlığı, yüksek erime sıcaklığı ve UV (Ultra Viole) ışınları tarafından bozunmaya dirençli olmaları dolayısı ile iç ve dış giyim, spor giysiler ve perde, masa örtüsü gibi ev tekstili uygulamalarının yanı sıra dikiş ipliği, araba iç döşemelikleri, dolgu maddesi, emniyet kemerleri gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Bunlardan başka, Poliester bazlı iplik olan Coolmax®, uygun lif yapısı sayesinde teri hızla vücuttan alıp vücudu sıcak tutma özelliğine sahiptir. Poliesterden mamül ürünlerin boyanması, lifin camsı geçiş sıcaklığının oda sıcaklığından yüksek olması ve bünyesinde çok az rutubet alması dolayısı ile genellikle yüksek sıcaklıklarda ve basınç altında gerçekleştirilir. Poliester lifleri yandığında tatlı aromik keskin bir koku salar, dumanı isli ve siyahtır ve sarı, kahverengi arası sert bir kalıntı bırakır.

- POLİAMİD 6
Düşük erime sıcaklığı dolayısı ile üretimi kolay olan Poliamid 6 lifi, yüksek esneklik gerektiren bayan iç/dış giysileri ile, günlük ve spor giysilerinde yaygın olarak kullanılır. Poliamid 6, halı, balık ağı, dikiş ipliği ve temizlik bezleri gibi endüstriyel uygulamalarda da kullanılır.

- POLİAMİD 6.6
Gerek erime sıcaklığı gerekse de elastiklik modülü poliamid 6 ve diğer liflere kıyasla daha yüksek olan poliamid 6.6 ağırlıklı olarak bayan çorabı, iç giyim, spor giyim ve mayolarda kullanılır. Poliamid 6.6 esaslı olan Tactel® iplikleri kumaşa iyi bir tuşe ve canlı bir dış görünüm katar. Teknik tekstildeki kullanım alanları ise kord bezleri, branda ve bantlardır. Poliamid lifleri yandıklarında amin türü hoş bir koku salar ve yanma sonucunda koyu renk topak oluşur.

- POLİPROPİLEN
Tekstil lifleri arasında en düşük yoğunluğa (sudan da hafif) sahip olan Polipropilen, aynı zamanda bünyesine asla rutubet almadığından dolayı sulu ve nemli ortamların (gemi halatı, yelken, iç giyim) tercih edilen lifidir.Oldukça düşük erime sıcaklığı nedeniyle üretimi kolay ve ekonomik, ancak ve sadece üretim esnasında boyanabilmesi dolayısı ile halı ve çuval gibi yarı – endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Polipropilen lifleri yandığında mum gibi kokar, erir ve beyaz dumanlar çıkarır. Yandıktan sonra gevşek siyah bir kalıntı bırakır.

- ELASTAN
Son derece yüksek bir esnekliğe (%400/700) sahiptir ve uzamadan sonra orijinal uzunluğuna neredeyse tamamen döner. Sonuç olarak, korse türü giysilerde ve bayan külotlu çoraplarında, plaj giysilerinde, dış hatlara iyi oturma ve kullanımda kolay hareketin gerektiği sütyen şeritleri ve örme giyim giysilerde fonksiyon rahatlığı sağlar. Bu nedenle elastan lifi özellikle, son yıllarda giysi konforu ve kültürünü tamamen değiştirmiştir. Nitekim 1958 yılında ilk elastan ipliği olarak piyasaya çıkan Lycra® ipliği yukarıda bahsedilen uygulama alanlarına ek olarak medikal koruyucu çoraplarda, döşemelik kumaşlarda ve hatta ayakkabılarda kullanılmaya başlamıştır. Kumaş üretimi sırasında elastan çıplak olarak beslenebildiği gibi bazı uygulamalarda diğer filament ya da kesik elyaflı ipliklerle kaplanmış halde kullanılır. Elastan lifler yandıklarında hoş olmayan fare pisliği kokusu yayarlar ve yanarken is çıkarmazlar. Yanma sonucunda kahverengi sert bir kalıntı bırakır.